Základní rozdělení šroubováků

V dnešní době si už s běžným "plochým" šroubovákem jednoduše nevystačíme. V následujícím popisu si ve stručnosti vysvětlíme jak se šroubováky rozdělují.
05.12.2019 08:33
Na obrázku vidíme pět nejrozšířenějších bitů (bity), které se dnes běžně používají. Trochu si je popíšeme:
1.) TORX - tzv. "Hvězdicový" šroubovák byl vyvinut pro průmyslovou výrobu. Velikosti se označují písmenem "T" a následným číslem například: T1, T2, T3 ...
Na uvolnění TORX šroubu se dá někdy v nouzi použít plochý šroubovák, který přesně sedne do dvou protilehlých cípů hvězdy.
2.) PLOCHÝ - klasický tvar, který zná úplně každý. Důležité je, aby při práci šroubovák přesně sedl do drážky. Pokud je větší, nedáme ho tam a pokud je menší tak možno šroubem i pohneme, ale pravděpodobně zničíme hlavu nebo hrot šroubováku. Nevýhoda tohoto tvaru je ta, že při práci s aku-šroubovákem se špatně centruje v jedné ose.
3., 4.) POZIDRIV a PHILIPS - tzv. "Křížové" šroubováky. Zde se často lidé pletou. Na první pohled se možná neliší, ale když se podíváme podrobněji zjistíme, že POZIDRIV označovaný PZ má v bočních prohlubních ještě navíc malé vystouplé linky, což PHILIPS označovaný PH nemá. Zjistit jaký šroubovák potřebujeme na konkrétní šroub je jednoduché. Podíváme na hlavu šroubu a pokud má kromě kříže i další 4 tenké drážky, tak je to PZ a pokud je nemá, tak PH.
Je pravda, že šroubováky se dají použít i na jiný typ než je určeno - čili například PZ šroubovák použít na hlavu PH, ale nedoporučuje se to, protože tyto dva elementy do sebe dostatečně přesně nesednou a ničí se navzájem. Úplně nejhorší je to při použití aku-šroubováku. Tam se nám velmi snadno může stát, že nám nástavec vyskočí z hlavy šroubu, přičemž vytrhne i kus materiálu z ní. Proto třeba používat přesný rozměr.
Označení bývá: PZ1, PZ2, PZ3 ... respektive PH1, PH2, PH3 ....
Pokud jdeme šroubovat, tak si nejprve zjistíme, zda je daná šroub PZ nebo PH. Pokud nemáme odhad ve velikosti, tak ze sady vybereme jakýkoliv šroubovací nástavec daného typu a zkusíme ho zasunout do šroubu. Pokud rozměr sedí, musí tam pevně držet. Pokud nedrží, vezmeme větší, resp. menší.
5.) Šestihranné - klasický 6-hran. Rozměry se udávají v milimetrech. Splést se je prakticky nemožné, větší rozměr tam nedáme a menší se bude protáčet.
Takže rada na závěr - sady bitů nebo šroubováků s rukojetí jsou dnes bez problémů dostupné, takže je dobré jednu mít a vždy si vybrat takový nástavec, který je určen pro konkrétní šroub.