Zbozi.cz

Proč se za každou cenu neupínat na zajeté technologie

Proč se za každou cenu neupínat na zajeté technologie

Každá cesta může být pohodlnější, rychlejší a bezpečnější. Jde jen o to ji najít. Ta naše k technologii X-LOCK trvala přes devadesát let. Ale máme ji tady.

27.12.2021 08:42

Pevná a spolehlivá upínací technologie je základem přesné a hlavně bezpečné práce. Nezáleží na tom, jestli se bavíme o vrtačkách, pilách nebo úhlových bruskách. V minulosti jste k upevnění a výměně příslušenství museli absolvovat složitý a dlouhý proces, ke kterému bylo zapotřebí několik nástrojů. 

V rámci vývoje a zlepšování nářadí se výrobci snažili počet potřebných nástrojů snížit a výměnu příslušenství zefektivnit a zjednodušit. Připomeňme si přelomové inovace v upínání příslušenství!

Od kuželu k axiálnímu sklíčidlu

V 19. století Stephen A. Morse přišel s normovaným způsobem upínání nástroje s kuželem v točivém obráběcím stroji. Výhody měl hned dvě. Nástroje se daly snadno vyměnit a především, uchycený nástroj se neustále udržoval v ose otáčení. To mu umožnilo přesnější práci než u nástrojů uchycených v univerzálních sklíčidlech s čelistmi připevněnými pomocí závitu.

Jedním z prvních průlomů v upínacích systémech byl i vynález Arthura Irvinga Jacobse, který v roce 1903 vyvinul první moderní sklíčidlo pro vrtačky. Poté, co si poranil klouby na prstech ruky na jednom ze staromódních sklíčidel s nastavitelným klíčem, vyvinul sklíčidlo, ve kterém se čelisti pohybovaly axiálně v šikmých štěrbinách. Zastínil tak všechny dřívější typy, které lidé do té doby znali.

Od roku 1975 přichází éra SDS

V době modernějšího nářadí jsme v Boschi přišli s novinkou SDS-plus a SDS-max. Systém pro vrtací a sekací kladiva SDS-plus se stal standardem pro každé kladivo s elektro-pneumatickým příklepem. Systém vyhověl požadavkům uživatelů na rychlou výměnu nástrojů při práci se sekacím nebo vrtacím kladivem. A proč zrovna SDS? Název se skládá z počátečních písmen Vložit - Otočit - Držet.

Steck-Dreh-Sitz (Vložit - Otočit - Držet)

Po úspěchu u vrtacích a sekacích kladiv přichází Bosch v roce 2000 s SDS pro přímočaré pily. V současné době je tento systém nejrozšířenější. I díky tomu, že při výměně rozpáleného plátku nemusíte na nástroj sahat. Abyste ho vyjmuli, stačí odjistit mechanismus a plátek sám vypadne.

Nové tisíciletí s novým přístupem

Během roku 2015 Festool přichází s rychlovýměnným systémem CENTROTEC, který nahrazuje sklíčidlo a držák bitů a zrychluje přechod mezi vrtáním, zahlubováním a šroubováním. 

Starlock, systém pro multifunkční oscilační nářadí, vznikl v roce 2016 spoluprací společností Bosch a Fein. Umožňuje vyměnit nástroj během pouhých 3 sekund. Současně zaručuje perfektní usazení příslušenství díky 3D upínání, a tím maximální přenos síly. 

Tím to ale nekončí. Nejnovější technologií v oblasti rychloupínání je X-LOCK. Díky němu snadno a rychle upnete jakýkoliv ze 130 nástrojů jediným zacvaknutím. Touto technologií zavádíme nejjednodušší způsob výměny příslušenství u úhlových brusek. 

K výměně kotouče úhlové brusky jste dříve potřebovali matici, přírubu a klíč. Postupně nástroje ubývaly a kotouč se dal vyměnit pouhým uvolněním matice bez nářadí. Utáhnutí a povolení bylo možné zvládnout volnou rukou, občas jste však museli použít kleště nebo jiné nářadí. 

Jednoduché upínání X-LOCK je proto revoluční novinkou, která se stane u úhlových brusek standardem. Naši novou technologii od Bosche jsme zpřístupnili konkurentům. Díky tomu se vývoj nových inovací urychluje a stoupá i úroveň efektivity a bezpečnosti nářadí. Novinky přicházejí závratným tempem, a to, co teď považujeme za standard a vrchol technologie, může být již za pár let nahrazeno.

Ostatně, na Jacobsovo sklíčidlo si teď už taky ani nevzpomenete…

Akční produkty
BOSCH GTS 635-216 PROFESSIONAL 0601B42000
Akce
Stolní pila GTS 635-216
8 490 Kč
15 777 Kč
5+ ks Ihned k odběru
BOSCH GAS 35 L AFC PROFESSIONAL 06019C3200
Akce
Vysavač na suché a mokré vysávání GAS 35 L AFC
10 989 Kč
21 392 Kč
Skladem