Zbozi.cz

Proč se za každou cenu neupínat na zajeté technologie

Proč se za každou cenu neupínat na zajeté technologie

Každá cesta může být pohodlnější, rychlejší a bezpečnější. Jde jen o to ji najít. Ta naše k technologii X-LOCK trvala přes devadesát let. Ale máme ji tady.

27.12.2021 08:42

Pevná a spolehlivá upínací technologie je základem přesné a hlavně bezpečné práce. Nezáleží na tom, jestli se bavíme o vrtačkách, pilách nebo úhlových bruskách. V minulosti jste k upevnění a výměně příslušenství museli absolvovat složitý a dlouhý proces, ke kterému bylo zapotřebí několik nástrojů. 

V rámci vývoje a zlepšování nářadí se výrobci snažili počet potřebných nástrojů snížit a výměnu příslušenství zefektivnit a zjednodušit. Připomeňme si přelomové inovace v upínání příslušenství!

Od kuželu k axiálnímu sklíčidlu

V 19. století Stephen A. Morse přišel s normovaným způsobem upínání nástroje s kuželem v točivém obráběcím stroji. Výhody měl hned dvě. Nástroje se daly snadno vyměnit a především, uchycený nástroj se neustále udržoval v ose otáčení. To mu umožnilo přesnější práci než u nástrojů uchycených v univerzálních sklíčidlech s čelistmi připevněnými pomocí závitu.

Jedním z prvních průlomů v upínacích systémech byl i vynález Arthura Irvinga Jacobse, který v roce 1903 vyvinul první moderní sklíčidlo pro vrtačky. Poté, co si poranil klouby na prstech ruky na jednom ze staromódních sklíčidel s nastavitelným klíčem, vyvinul sklíčidlo, ve kterém se čelisti pohybovaly axiálně v šikmých štěrbinách. Zastínil tak všechny dřívější typy, které lidé do té doby znali.

Od roku 1975 přichází éra SDS

V době modernějšího nářadí jsme v Boschi přišli s novinkou SDS-plus a SDS-max. Systém pro vrtací a sekací kladiva SDS-plus se stal standardem pro každé kladivo s elektro-pneumatickým příklepem. Systém vyhověl požadavkům uživatelů na rychlou výměnu nástrojů při práci se sekacím nebo vrtacím kladivem. A proč zrovna SDS? Název se skládá z počátečních písmen Vložit - Otočit - Držet.

Steck-Dreh-Sitz (Vložit - Otočit - Držet)

Po úspěchu u vrtacích a sekacích kladiv přichází Bosch v roce 2000 s SDS pro přímočaré pily. V současné době je tento systém nejrozšířenější. I díky tomu, že při výměně rozpáleného plátku nemusíte na nástroj sahat. Abyste ho vyjmuli, stačí odjistit mechanismus a plátek sám vypadne.

Nové tisíciletí s novým přístupem

Během roku 2015 Festool přichází s rychlovýměnným systémem CENTROTEC, který nahrazuje sklíčidlo a držák bitů a zrychluje přechod mezi vrtáním, zahlubováním a šroubováním. 

Starlock, systém pro multifunkční oscilační nářadí, vznikl v roce 2016 spoluprací společností Bosch a Fein. Umožňuje vyměnit nástroj během pouhých 3 sekund. Současně zaručuje perfektní usazení příslušenství díky 3D upínání, a tím maximální přenos síly. 

Tím to ale nekončí. Nejnovější technologií v oblasti rychloupínání je X-LOCK. Díky němu snadno a rychle upnete jakýkoliv ze 130 nástrojů jediným zacvaknutím. Touto technologií zavádíme nejjednodušší způsob výměny příslušenství u úhlových brusek. 

K výměně kotouče úhlové brusky jste dříve potřebovali matici, přírubu a klíč. Postupně nástroje ubývaly a kotouč se dal vyměnit pouhým uvolněním matice bez nářadí. Utáhnutí a povolení bylo možné zvládnout volnou rukou, občas jste však museli použít kleště nebo jiné nářadí. 

Jednoduché upínání X-LOCK je proto revoluční novinkou, která se stane u úhlových brusek standardem. Naši novou technologii od Bosche jsme zpřístupnili konkurentům. Díky tomu se vývoj nových inovací urychluje a stoupá i úroveň efektivity a bezpečnosti nářadí. Novinky přicházejí závratným tempem, a to, co teď považujeme za standard a vrchol technologie, může být již za pár let nahrazeno.

Ostatně, na Jacobsovo sklíčidlo si teď už taky ani nevzpomenete…

Akční produkty
BOSCH Hrubovací kotouč profilovaný Expert for Metal PROFESSIONAL 2608600389
Brusivo AKCE
Akce
56% / -63 Kč
Hrubovací kotouč profilovaný Expert for Metal
51 Kč
114 Kč
50+ ks Ihned k odběru
BOSCH Fíbrový brusný kotouč R780, Best for Metal + Inox 2608621609
Brusivo AKCE
Akce
32% / -7 Kč
Fíbrový brusný kotouč R780, Best for Metal + Inox
14 Kč
21 Kč
Skladem