Zbozi.cz

Jak správně pečovat o baterie

Jak správně pečovat o baterie

Baterie, baterie - jsou všude,ve vrtačkách, bruskách, jednoduše v téměř každém přenosném elektronickém zařízení najdeme dobíjecí baterii. Víte, jak se o ně správně starat?

23.08.2019 08:04

... Základní otázkou je typ baterie. Každá technologie baterií má své zvláštnosti, své silné a slabé stránky. Základní typy dobíjecích baterií jsou:

Nikl-kadmiové (Ni-Cd) - Jejich hlavní nevýhodou byla jejich relativně nízká kapacita uchování elektrického náboje a silný paměťový efekt. Druhým závažným nedostatkem je zátěž pro životní prostředí, protože obsahují těžké kovy. Jejich výhodou je poměrně pomalé stárnutí a schopnost udržet si svou kapacitu během mnoha cyklů vybití / nabití.

Nikl-metal hydrid (Ni-MH) - byly představeny spolu s lithiovými, jako vylepšená, levná alternativa k dražším lithiovým nabíjitelným bateriím a měli odstranit hlavní dva nedostatky svého předchůdce - šetřit životní prostředí a odstranit tzv. "Paměťový efekt". V současnosti se stále využívají, zejména jako "tužkové" AA dobíjecí baterie. Jejich hlavním nedostatkem je paměťový efekt a neschopnost déle udržet elektrický náboj (plně nabitá baterie ztrácí svou kapacitu relativně rychle i když není používána).

Li-Ion - Hlavní předností Li-Ion baterií je jejich vysoká schopnost uchovávat elektrickou energii v menším objemu článku. Jejich schopnost uchovat elektrický náboj (kapacita) je až o 50% vyšší než Ni-MH a Ni-Cd baterií. To znamená, že Ni-Cd resp. Ni-MH baterie se stejnou hmotností vydrží přibližně o polovinu kratší, než lithiová baterie. Další podstatnou výhodou Li-Ion baterií je absence "paměťového efektu", který u Ni-MH a Ni-Cd baterií způsobuje postupné snižování kapacity baterie. Výrobci elektroniky, například mobilních telefonů, proto v převážné míře (v současnosti až 90% výrobců mobilních telefonů) používá baterie na principu nejlehčího kovu - lithia.

Doporučení na správné nabíjení akumulátorů Li-Ion (a LiPol)

Lithiové baterie je vhodné nabíjet častěji, předcházet úplnému vybití, nabíjet je i před použitím.

Hluboké vybití podpětím

Napětí se nesmí u akumulátorů Li-Ion dostat pod hodnotu minimálního napětí, jinak může dojít "hlubokým vybitím" k poškození akumulátoru. Články REMS akumulátoru Li-Ion jsou při dodání přednabité na cca. 40%. Proto musí být akumulátory Li-Ion před každým použitím nabité a pravidelně dobíjeny. Pokud nebude tento předpis výrobce článků respektován, může být akumulátor Li-Ion díky hlubokému vybití poškozen.

Hluboké vybití skladováním

Pokud bude relativně málo nabitý akumulátor Li-Ion skladován, může se při delším skladování díky samovybíjení hluboko vybít a tím poškodit. Akumulátory Li-Ion musí být proto před skladováním nabité a nejpozději každých šest měsíců nabijí a před opětovným zatížením bezpodmínečně ještě jednou nabité.

UPOZORNĚNÍ

Před použitím akumulátor nabijte. Akumulátory Li-Ion pro zamezení hlubokého vybití pravidelně dobíjejte. Při hlubokém vybití dojde k poškození akumulátoru.

Nové a delší dobu nepoužívané akumulátory Li-Ion dosáhnou až po více nabíjeních plnou kapacitu.

Co dodržovat, aby vaše Li-Ion baterie vydržela co nejdéle:

    Nabíjejte častěji, pokuste se zabránit úplnému vybití baterie.
    Baterii nevystavujte teplotním extrémům - pod bod mrazu a zejména teplotám nad 50 stupňů C
    Uchovávejte nepoužívané baterie na chladných místech nabité asi na 40% jejich kapacity.
    Přejeme hodně úspěchů.

Akční produkty
FEIN Dustex 25 L
Akce
Kompaktní, výkonný mokrý i suchý vysavač s možností připojení elektrického nářadí při práci v díl...
7 990 Kč
9 588 Kč
1ks Ihned k odběru
Stanley  FMST1-70749
Akce
1 355 Kč
2 199 Kč
1ks Ihned k odběru