Jak na čisté obklady a dlažbu? Zde je několik způsobů

Do našich domácností začíná pronikat podzimní slunce a to pomalu odhaluje v šeru neviditelnou špínu a zanesení i na obkladačkách a dlažbě. Správně zvolené obklady a dlažby mohou být skvělým designovým prvkem místnosti, ale nesmíte zapomínat na jejich údržbu. Každý typ a materiál si zaslouží příslušnou péči abychom zachovali nejen jedinečný vzhled dlažeb ale v první řadě i jejich funkčnost. Inspirujte se pár tipy a možná i méně obvyklými způsoby.
17.10.2019 07:36
Keramické dlažby a obklady
Stálicí na trhu s dlažbami už léta zůstává keramika. I přes novým a často měnícím se trendům patří keramické obklady a dlažby k dlouhodobě nejžádanějším. Jejich živnotnosť se přímo odvíjí od používání a hlavně čištění, které by mělo vycházet ze specifikace materiálu. Předejdeme tak zbytečnému poškození.
Základním pravidlem při čištění keramických obkladů a dlažeb je - v žádném případě nepoužívejte čistící prostředky s brusnou abrazivní složkou. Ačkoliv napáchané škody možná nebudou viditelné pouhým okem, vytvoří se rýhy ideální pro usazování nečistot a špíny. Proto vám doporučujeme používat vždy prostředky na keramiku určené, případně neagresivní saponáty.
Někdy vám pomohou obyčejné babské recepty jako například ocet, šťáva s citronu nebo směs jedlé sody a teplé vody.
zanesené spáry
Největším problémem většiny hospodyněk bývají právě spáry. Ty se rádi zbarví do jakékoli podoby no zásadně nezůstanou v té původní. Ani v tomto případě nedoporučujeme agresivní čisticí prostředky. Riskujeme totiž opotřebený a ošoupání výplňového materiálu, který drží obklady pohromadě.
K čištění doporučujeme přípravky s dezinfekčním účinkem případně ty, které jsou obohaceny o bělící účinek. Výraznou pomůckou může být i parní nebo vysokotlaký čistič, který tuto pracnou činnost zvládne hravě za vás a za pár minut. Do pozornosti bychom vám jako příklad mohli dát vysokotlaký čistič Kärcher. Je ideální pro snadné příležitostné čištění dlažeb, ale využijete ho například i okolo domu, při čištění aut, kol nebo balkonu či terasy. Rotační tryska uvolní i pevně přichycené nečistoty a je jen na vás, jakou výbavou obohatíte svou domácnost.
Vaše mámy by vám na čištění mohli doporučit směs jedlé sody, kypřícího prášku a bílé křídy. Přidejte teplou vodu a vytvořte tak směs, která dokáže účinně bojovat se zažraných špínou ve spárách. Naneste ji například na zubní kartáček a můžete se pustit do práce.
glazovaná dlažba
Pokud ve vaší kuchyni máte například takovou dlažbu, jejíž největší výhodou je hladký povrch, úklid máte na polovinu vyhráno. Tento typ dlažby má totiž ušlechtilý a neprosakujícího povrch, na kterém se nečistoty tak snadno neusadí.
Vzniká nanesením tenké vrstvy glazury na již připravený základ keramické dlažby. Povrch glazury je jednolitý a proto vám ubude starosti s čištěním spár či jiných nerovnoměrnosti.
údržba glazury
Co se týče údržby, ta je bezproblémová. Usazování špíny je minimální. Glazovaná podlaha se vyznačuje tím, že nenasakuje žádné kapaliny. Vy proto nemusíte bát flaců z vína nebo rozlité vody či mléka. Pokud se však nějaké nečistotě podaří přece jen usadit, jednoduše ji odstraníte teplou vodou s příměsí saponátu nebo jiného běžného čistícího prostředku na podlahy.
I zde se ale však musíte vyhnout prostředkem s vysokým obsahem abrazivních složek. Zásadně na čištění nepoužíváme práškové čistý ani čisticí písky. Paradoxně bychom se mohli dostat do situace, kdy na podlaze vytvoříme neustálým čištěním více a více škrábanců a rýh a tím více špíny by se na povrchu usuzovalo.
Je tedy jen na vás, jestli investujete do glazované podlahy a učetríte tak čas při úklidu nebo raději zůstanete věrní ověřené klasice v podobě keramických kachliček. Tak či onak třeba oběma variantám věnovat dostatečné množství času a údržby a rozhodně řadíme používat i výrobci doporučené čisticí prostředky. Zajistíte tak dlouhodobou funkčnost obkladů a dlažeb spolu s krásně čistým a udržovaným interiérem vaší domácnosti.