Zbozi.cz

Živým plotům v zahradě věnujte patřičnou péči

Živým plotům v zahradě věnujte patřičnou péči

Dobře vypadající živý plot se může stát pýchou ve vašem okolí. Kromě toho poskytuje stín, určitý typ ochrany a soukromí. Dále uvádíme několik jednoduchých a základních pravidel týkajících se ořezávání a stříhání živých plotů.

03.03.2020 10:09

  1. Kdy stříhat
    Nejlepší čas na stříhání živého plotu je během jarních měsíců. Některé druhy živých plotů jsou odolné vůči zimě a mrazu, ale většina z nich nereaguje pozitivně na skutečnost, že jejich mladé výhonky jsou vystaveny nízkým teplotám. Živé ploty můžete během léta zastřihovat podle potřeby. Pravidelným stříháním výhonků během období růstu podpoříte samotný růst a rozvětvení směrem nahoru. V případě potřeby provádějte dvě hlavní stříhání - jedno v polovině a druhé na konci léta

    2. Zahradní nářadí

    Při výběru zahradního nářadí buďte opatrní. Levné zahradní nářadí často a rychle ztratí svou ostrost a otupené čepele dokáží nadělat více škody než užitku, protože namísto řezání větve stlačují a zabraňují tak jejich zdravému růstu.

 

Abyste dosáhli nejlepší možné výsledky, na většinu jemných prací používejte nůžky na větve, nůžky na živé ploty s noži s vlnitým výbrusem na ořezávání hrubých větví a stříhací kopí na hrubé větve.
Nůžky na větve nebo zahradní nůžky - určené k provádění jemnějších prací
Nůžky na živé plot - přednostně s vlnitým výbrusem nožů na hrubší větve
Stříhací kopí - na velmi hrubé větve
Elektrické nůžky na živé ploty - na tvarování z obou stran nebo jednostranné na rovné úseky živého plotu.


3. Způsob stříhání
Pokud chcete, aby měl živý plot pěkný a rovnoměrný tvar, doporučujeme jako pomůcku použít provázek (nebo měřící laser).  Nejprve odstraňte "hlavních viníků" - velké vyčnívající větve - a pak jemným prořezáváním postupujte směrem dolů. Spodní část bočních stran živého plotu by měla být širší, aby byly vystaveny listy zásobovány maximálním množstvím světla a slunce. Živý plot by měl podobat převrácenou vázu.
Které větve je třeba zastřihnout? Pokud živý plot zastřihávají směrem dolů s cílem podpořit jeho růst, můžete se soustředit na dlouhé větve v jeho střední části. Pokud chcete udělat jen "drobné úpravy", můžete se soustředit na rovnoměrnost tvaru a prosvětlení. Začněte ze stříháním horní části a pokračujte směrem dolů. Také nezapomeňte živý plot pohnojit, abyste mu dodaly energii a podpořily jeho růst.
Díky těmto tipům - a běžné manuální práci - byste měli bez problémů dosáhnout, aby váš živý plot vypadal dobře a zdravě!

Akční produkty
BOSCH X-LOCK Standard for Inox 10 × 125 × 1,6 mm T41 PROFESSIONAL 2608619364
Bosch brusivo AKCE
Akce
37% / -97 Kč
X-LOCK Standard for Inox 10 × 125 × 1,6 mm T41
170 Kč
267 Kč
11ks Ihned k odběru
BOSCH Dělicí kotouč rovný Best for Metal – Rapido PROFESSIONAL 2608603512
Bosch brusivo AKCE
Akce
71% / -59 Kč
Dělicí kotouč rovný Best for Metal – Rapido A 60 W BF, 115 mm, 1,0 mm
25 Kč
84 Kč
25ks Ihned k odběru