Tipy od Gardeny pro Vaši zahradu

10 zahradnických tipů na březen - duben. Na zahradě je pořád co dělat. V článku naleznete tipy, které se Vám budou v dubnu hodit.
10.03.2020 12:41
Tipy od Gardeny pro Vaši zahradu
Setí semínek: Duben je skvělý čas na výsev semen. Touto dobou by už následující zelenina měla být zasazena: hrášek, mrkev, zelí, pórek, švýcarský mangold, jarní odrůda ředkviček, roketa setá, jarní odrůda salátu, celer a kořenová petržel. V dubnu můžete zasadit česnek a cibuli.
Přesazování za zlomek ceny: Mnoho keřů je dostupných pouze jako drahé rostliny ve školkách nebo zahradních centrech. Existují však i jiné alternativy: „holé kořenové rostliny“ stojí zhruba třetinu ceny, zejména pokud se jedná o živé ploty, růže a ovocné stromy. Všechny holé kořenové rostliny by měli být vysazeny do konce dubna – v závislosti na počasí. Platí následující pravidlo: čím teplejší počasí, tím dříve byste měli rostlinu zasadit.
Čistění okapů: Dub, buk, habr: Některé stromy neopadávají, dokud se nezačnou obnovovat. Proto je možné, že listí odfouknou jarní větry, a to pak může skončit na Vašich střechách nebo v okapech. Z toho důvodu je lepší vyčistit okapy nyní, abyste zabránili jejich přeplnění nebo ucpání a předejít tak tomu, že voda dosáhne svodového potrubí. Když už mluvíme o potrubí: Uvažovali jste nad instalací rozbočovače, abyste mohli sbírat dešťovou vodu? V letě to určitě přijde vhod!
Čištění povrchů: Během podzimu a zimy se mohly v prasklinkách chodníků nahromadit semínka trávy, bylinek, a dokonce i keřů, které nyní mohou začít klíčit. Vzhledem k tomu, že použití herbicidů v domácích zahradách není povoleno, doporučujeme je udržovat pomocí mechanických prostředků, jako jsou vytrhávače plevele a spárovací štětce. Ten nejjednodušší způsob, jak odstranit řasy a mech z Vašich chodníků je použitím tlakového čističe – předtím, než budou chodníky kvůli nežádoucí zeleni kluzké.
Zahradní ptáci: Mnoho z Vašich opeřených kamarádů už začalo v dubnu chovat mláďata. Poskytnutím krmítka, tukových koulí a směsí krmiva můžete ptákům pomoci najít potravu během zimy a pomoci ke zvýšení potomstva. Na rozdíl od zimní sezóny jsou nyní ptáci aktivní od úsvitu do západu, a tak mohou nakrmit sebe i své mladé. Dostupné je speciální krmivo, které pomáhá starším ptákům starat se o svá mláďata.
Řezání keřů: V tuto roční dobu byste neměli stříhat skoro žádný ze zahradních keřů. U živých plotů a divokých keřů je hraničním bodem konec března. Tato pravidla se však nevztahují na podrosty tzn. keře, které ve spodní části dřevnatí, ale nahoře zůstávají bylinné. Levandule, tavolník, vřes, tymián a saturejka jsou klasifikovány jako polokeře. Shromážděte tyto rostliny do jedné ruky a v polovině dubna je o 30–50 % ostřihejte. Stříhání stimuluje intenzivní růst. Buďte opatrní, pokud jde o staré rostliny, které jste dlouho nestříhali: často netolerují, když jsou řezány do starého dřeva.
Kontejnerové rostliny: Naše milované kontejnerové rostliny byly ve svých zimních domovech už dost dlouho! Je čas, aby si zase začaly zvykat na venkovní klima. Poté co přestane mrznout a už víte, že mrznout nebude, umístěte je na chráněné zastřešené místo. Nejlepší je uložit je někde v teple a částečně zastíněné, abyste zabránili spálení listů od sluníčka. Umístění rostlin do kontejnerových vozíků Vám usnadní převoz v případě, že by mělo náhodou znovu mrznout.
Výsadba v malém skleníku: Rajče, paprika, okurka, lilek – všechny tyto rostliny můžete už nyní vysadit do malého ochranného skleníku, díky tomu je bude moci dříve sklízet. Instalací skleníkového ohřívače mrazu ochráníte jemnou zeleninu, která tak bude chráněna před pozdními mrazíky. Můžete si vybrat mezi různými modely, včetně elektrického nebo parafínového vytápění.
Reveň kadeřavá: Pokud budete v dubnu intenzivněji hnojit rebarboru docílíte tím silnějších stonků pro sklizeň v květnu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout je použití směsi organických a minerálních hnojiv. Organické hnojivo kultivuje půdu, zatímco minerální hnojivo se k rostlinám dostane dříve. Jestliže rebarboru hnojíte v dubnu, kdy je většinou ještě zima a vlhko, a hnojíte pouze organickým hnojivem, kterému trvá dost dlouho, než se rozloží, rebarbora ho skoro nevyužije.
Práce s kamenem: Tvrdá zahradnická práce, jako je například práce s kameny obvykle znamená zasahování do sousedova klidu. Rozbité chodníky, zamrzlé obrubníky, nerovnoměrná cesta – je nejvyšší čas se do nich pustit. Čím déle začnete tyto věci opravovat, tím déle jím potrvá, než se zahojí.