Zbozi.cz

Tipy od GARDENY

Tipy od GARDENY

Jak zlepšit hospodaření s vodou: 4 největší mýty o zavlažování

09.03.2020 13:45

Jak zlepšit hospodaření s vodou: 4 největší mýty o zavlažování


Až přijde jaro a s ním i v posledních letech horko, dobré hospodaření s vodou je rozhodující pro to, aby nedocházelo ke ztrátám vody. Abychom vás ochránili před  informacemi, které jsou pouze fikce, jsou zde čtyři největší zalévací mýty.

Zalévání rostlin se může zdát jako jednoduchý úkol, který mnozí zahrádkáři, ať už noví nebo zkušení, berou jako samozřejmost. Bez ohledu na to, jak běžné se může zavlažování zdát, když se slunce začne častěji objevovat a teploty stoupají, použitá technika a rozum Vám pomohou.

 Vodní hospodářství je složitější, než si dokážete představit; abychom vám umožnili orientovat se v tomto minovém poli dezinformací, vzali jsme za úkol uvést ty největší zalévací mýty.

Vodní hospodářství - fakt nebo fikce?

1. Zalévání za slunečného dne spálí listy

Je dobré se vyhnout zalévání zahrady za slunečného dne, ale není to tak proto, že by vaše rostliny měly spálené listy. To je jedna "moudrost", kterou můžete pevně uložit pod „mýtus“. Pokud by to byla pravda, všechny rostliny by se spálili  pokaždé, když by trochu sprchlo.  Správné hospodaření s vodou je skutečným důvodem k zavlažování za slunečných dnů, protože zalévání za méně slunečných dnů minimalizuje množství vlhkosti ztracené odpařováním.2. Včera pršelo, takže dnes není třeba zalévat

Ano a ne: odpověď opravdu záleží na tom, kolik včera pršelo. Celý den deště den předtím obvykle znamená, že dnes není třeba zalévat. Lehký déšť však způsobí, že se vaše půda správně nasytí, a dokonce i mírná sprcha po suchém dnu nemusí stačit k úplnému proniknutí do kořenového balu rostliny (množství kořenů, které se tvoří pod zemí). V tomto případě by nejlepším postupem z hlediska vodního hospodářství bylo použít odkapávací potrubí, jako je GARDENA'S Micro Drip-System, které jemně a rovnoměrně zvlhčuje půdu, aby se zabránilo odpařování, prosakování nebo stékání přílišného množství vody.


3. Nelze přelít rostlinu

Další mýtus: rostlinu můžete zabít přelitím. Zavlažování příliš velkým množstvím vody může způsobit kořenovou hnilobu, kterou je téměř nemožné léčit a bude mít za následek smrt vaší rostliny. Jednoduchým způsobem, jak tomu zabránit, je zeptat se, jaké jsou její požadavky na zalévání, když si ji koupíte, nebo ji najdete rady třeba  online. Ať už děláte cokoli, neřiďte se pravidlem „jednou za týden“. Množství vody, kterou rostlina potřebuje, závisí na řadě faktorů, včetně fáze růstu, typu půdy, ve které se nachází, počasí a ročního období. Pro optimální hospodaření s vodou je nejlepší způsob, jak zavlažovat většinu rostlin, aplikovat dostatek vody na zvlhčení celého kořenového systému a nechat půdu před opětovným zavlažováním mírně vyschnout.


4. Rostliny odolné vůči suchu nepotřebují zalévat

Pokud jste pro účely údržby s nízkými nároky na údržbu zvolili rostliny odolné vůči suchu, musíte mít na paměti, že výraz „s nízkým obsahem vody“ neznamená „bez vody“. Když přenesete v květináči nebo rostliny pěstované v kontejnerech do květinového záhonu, její kořeny budou stále omezeny na tvar této nádoby. Během první vegetační sezóny bude třeba ji pravidelně zalévat, dokud její kořeny nevyrostou natolik, aby sahaly do půdy květinového záhonu. Jakmile je však vyrostlá, může potřebovat doplňkovou vodu pouze během prodloužených suchých dnů. Nezapomeňte také, že i když může být rostlina označena jako „odolná vůči suchu“, neznamená to, že se stabilním přísunem vlhkosti nebude růst lépe.


Poučením je, že pokud jde o řádné hospodaření s vodou, nestačí poslouchat jen babské rady a dohady. Pokud si něčím nejste jisti, zeptejte se odborníka nebo vyhledejte informace ze spolehlivého zdroje.
Akční produkty
METABO SB 18 L Set 3x2,0 Ah
Akce
Metabo SB 18 L Set Akumulátorová příklepová vrtačka
5 095 Kč
6 849 Kč
Skladem
BOSCH GWS 9-125 S PROFESSIONAL 0601396102
Akce
Úhlová bruska GWS 9-125 S
1 540 Kč
2 891 Kč
5+ ks Ihned k odběru