Čím řezat ovocné stromy
Ovocné stromy jsou jednou z nejlepších investic v zahradě. Kromě zdravého ovoce přinášejí i zužitkování často jinak nevyužitelné půdy. Pokud si vybereme správnou podnož a věnujeme se jejich tvarování, můžeme pomocí nich vytvořit zelené stěny a sbírat úrodu i na minimalistické zahradě. Pokud máme prostoru více, můžeme se rozhodnout i pro tradiční odrůdy na bujně rostoucích podnožích. A vytvořit tak strom, který po několika desítkách let nazvou naši potomci "výrazný krajinotvorných prvek".
Samozřejmě, o ovocné stromy je třeba se starat. I ta nejjednodušší jabloň vyžaduje péči a správný řez správnými nástroji. Nejběžnějším nástrojem na zimní řez jsou zahradnické nůžky. Větší větve vyžadují nářadí těžšího kalibru - pilu.
Nemusí to nutně být motorová pila, spíše naopak. Na řezy v koruně stromu obvykle stačí i šikovná prořezávací zahradní pilka. Díky úzkému ostří či možnosti nastavit jeho sklon je možné rychle a jednoduše uříznout větve v rozsochu a mezi větvemi. Proto je zahradní prořezávací pilka zřídka delší než 35 centimetrů. Na řezání to stačí a s krátkou pilou se mezi větvemi podstatně snadněji manipuluje.
Samotná pilka na řez stromů může být rámová - ta je v našich zeměpisných šířkách tradičnější - nebo ocasní pila s obrácenými zuby. Ta se u nás teprve zabydluje.
Rámová pila má tenoučké ostří, které je úhlově nastavitelné. Díky tenkému ostří řežou rámové pily "jako ďas". Nevýhodou je, že i při dobré péči se ostří poměrně rychle opotřebí. To ale není až takový problém a výrobci na to mysleli - pilový list se dá rychle a jednoduše vyměnit. Je to spotřební materiál, nic víc a nic méně.
U obrácené ocasky je naopak ostří nejpodstatnější částí pilky. Řeže se tedy při tažení k sobě a pilový list není namáhán tlakem. To umožňuje, aby zůstal poměrně tenký. Moderní pilky, určené na prořezávání stromů jsou často vybaveny sklopným mechanismem, díky kterému je můžeme bezpečně přenášet a skladovat, případně se dodávají i s pouzdrem, které slouží ke stejnému účelu.
Jen pro úplnost dodáváme, že oba druhy pil je možné zakoupit i s násadou na nasazení delší ručky - pokud tedy nechcete či nemůžete šplhat po stromě a plánujete ořezávat stromy z pohodlí pevné země pod nohama.
Tipy k použití:
Pokud řežeme větší větve, nařízneme je na místě řezu nejdříve zespodu. Doporučuje se řezat do ⅓ tloušťky větve, my doporučujeme skončit s řezem, jakmile větev začne pilu "svírat". Potom začneme větev řezat shora, ale trochu dál po jeho délce. Když se větev vlastní vahou odštěpí, dokončíme řez na požadovaném místě. Tímto postupem zabráníme vylomení dřeva při odlomení větve.
Rámové pilky po použití vždy vypneme. Ať už pomocí šroubu nebo vypínací páky. Jejich list není stavěn na dlouhodobé napnutí a při dalším použití by "plandal".
Pily skladujeme na bezpečném místě odděleny od ostatního nářadí. aby se jejich ostří zbytečně neničili. Pokud se jedná o skládací pilu, složíme ji. :-)