Bezpečná práce se sekerou je přímo úměrná kvalitě sekery samé. Bezpečnou práci ovlivňuje především kvalita ostří, vyváženost sekery (čím blíže je střed vyvážení čepeli, tím lépe), pohodlné a komfortní držení sekery, tlumení rázů atd. Při práci, manipulaci, ale i při skladování sekery je nutno mít na paměti důležitá bezpečnostní opatření:
- Sekeru skladovat zásadně v krytu, aby nedošlo k poranění při náhodném doteku s ostřím nebo pádem sekery.
- Před začátkem práce si sekeru zkontrolovat, zda nejsou viditelná poškození.
- Kontrolovat okolí a zajistit volný prostor kolem špalku v rozsahu až deseti metrů.
- Při práci používat ochranné pomůcky jako je pevná obuv, rukavice a brýle.
- Při práci se sekerou vždy zachovávat pevný postoj, úder kontrolovat a ověřit si, že v dráze pohybu sekery není žádný předmět, který by mohl sekeru vychýlit.
- Používat přiměřenou sílu, správný a 100% funkční (bezpečný) nástroj k danému úkolu.
K správnému sekání je dobré se mírně rozkročit, obě nohy mít ve stejné vzdálenosti od špalku, zkontrolovat vzdálenost a namířit sekerou na místo dopadu. Důležitá je i velikost špalku. Pro průměrnou postavu by špalek měl být vysoký cca 70 cm. Umístěte silnější ruku na kraj sekery, dodává sekeře rychlost švihu. Sekeru drží silnější ruka na konci topůrka. Druhou ruku umístěte asi do poloviny topůrka – slabší ruka vede v pohybu sekeru správným směrem. Švih sekerou začněte v pozici 10 hodin (za hlavou), druhá slabší ruka se v průběhu pohybu dolu přesunuje k druhé silnější ruce a tímto sekeru dále zrychluje. Perfektní švih je dosažen tehdy, pokud se obě ruce těsně před dopadem čepele potkají.
Sekeru doporučujeme pravidelně očišťovat od nečistot a hlavně od případných kamínků a písku - udržovat sekeru čistou a ostrou, skladovat v suchém prostředí, konzervovat čepel olejem proti korozi při delším nepoužívání např. mimo sezónu. A v neposlední řadě sekeru uchovávat v originálním plastovém krytu pro větší bezpečnost.
Ostření sekery: sekeru očistíme od nečistot a pohybujeme s ní v ostřiči Xsharp™ (č. 1000601 ), a jemu podobných – s kolečkem, tam a zpátky za použití mírného tlaku. Pokud jsou na ostří sekery zuby po kamíncích nebo například po hřebíku, je možné ostří sekery srovnat například kotoučovou bruskou, a poté dokončit ostří na ostřiči seker. Po dosažení správného tvaru hrany ostří brousíme obě strany ostří naplocho. Úhel ostří čepele má být přibližně 30°.